Przestrzeń Otwarta: Wolność, Równość, Solidarność
{{ time.start_TS | TS2dateFormat('MMM') }}
{{ time.start_TS | TS2dateFormat('YYYY') }}
Wstęp: bezpłatny |
Prosimy o wcześniejszą rejestrację |
Miejsce: BERLIN GLOBAL, 1. piętro, sala „Vergnügen” („przyjemność”) oraz „Verflechtung” („przeplatanie”) |
Deutsch, Englisch |
Berlin Ausstellung, 1. OG |
Gehört zu: Freiheit, Gleichheit, Solidarność, BERLIN GLOBAL |
Polki i Polacy mieszkają w Berlinie od stuleci i kształtują życie kulturalne, społeczne, polityczne i gospodarcze miasta. Berlin położony jest niecałe 100 km od granicy z Polską.
Mimo to bliskie więzi miasta z sąsiednim krajem czasami stają się widoczne dopiero na drugi rzut oka:
Przestrzeń Otwarta „Wolność, Równość, Solidarność”[1], autorstwa Ewy Marii Slaskiej, Anny Krenz i Jemka Jemowita, na wystawie BERLIN GLOBAL traktuje o Berlinie jako miejscu polskich walk o wolność naszą i Waszą, walk przeciwko dyskryminacji, ale i jako miejscu dialogu i solidarności.
Podczas otwarcia wystawy, BERLIN GLOBAL zaprasza na koncert Mała Herba, polskiej artystki dźwiękowej i queerowej aktywistki, przełamującej genderowe bariery. Mala Herba czerpie inspiracje z industrialnych i eksperymentalnych elektronicznych dźwięków, a także z tradycyjnej polskiej muzyki. Po performance posłuchać będzie można muzyki berlińskiej DJ-ki Pauliny Panik, która łączy post-punk i rock z electro oraz nurtem eklektycznym.
Program
18:00 – Wernisaż wystawy w Przestrzeni Otwartej w sali „Vergnügen”
19:00 – Koncert Mala Herba w sali „Verflechtung”
20:00 – Set DJ-ski w wykonaniu Pauliny Panik w sali „Verflechtung”
[1] „Wolność, Równość, Solidarność” to hasło strajkujących gdańskich stoczniowców z 1980 roku, którzy pod koniec sierpnia utworzyli Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Nawiązanie do historycznego hasła rewolucji francuskiej jest nadal stosowane podczas prodemokratycznych protestów w Polsce.
Artystki i artyści
Ewa Maria Slaska
Urodzona w Polsce w 1949 roku pisarka, redaktorka, publicystka, blogerka, kierowniczka projektów, tłumaczka, nauczycielka i kuratorka, Ewa Maria Slaska, postrzega siebie również jako mediatorkę między językiem niemieckim a polskim. W roku 1985 uciekła do Berlina jako działaczka polityczna Solidarności i od tego czasu aktywnie angażuje się w pomoc uchodźcom. W ciągu ostatnich 40 lat była zaangażowana w wiele projektów, w tym w polski niezależny program telewizyjny „Magazyn Wyspa” („Insel”), stowarzyszenie WIR – Verein zur Förderung der Deutsch-Polnischen Literatur Berlin e.V., a także w Statek Literacki.
Anna Krenz
Urodzona w 1976 roku w Poznaniu artystka, architektka, autorka i aktywistka, Anna Krenz od 2003 roku mieszka w Berlinie. Jest założycielką kolektywu Dziewuchy Berlin oraz stowarzyszenia Ambasada Polek e.V. Współpracuje z Nordic Folkecenter for Renewable Energy w Danii od 2001 roku przy realizacji projektów na temat zrównoważonego rozwoju. Anna Krenz należy do kobiecego studia projektowego Sinus_3, łączącego architekturę, ekologię, sztuki wizualne oraz projektowanie przestrzeni publicznych. W latach 2003–2012 współprowadziła Galerię ZERO w Berlinie, w której odbyło się ponad 100 wystaw, koncertów i happeningów z udziałem artystek i artystów z Polski, Niemiec i reszty świata.
Jemek Jemowit
Urodzony w Gdyni w 1986 roku, Ziemowit Nowak, jest lepiej znany jako swoje alter ego, gotycko-glamowy muzyk Jemek Jemowit. Jego artystyczna podróż (od 2009 roku) obejmuje różne gatunki oraz kształtuje muzyczny krajobraz z politycznym i konceptualnym podejściem. Oprócz działalności w ramach performance i muzycznej, od 2019 roku Nowak prowadzi też miejsce sztuki i kultury TROPEZ na letnim kąpielisku Humboldthain w berlińskiej dzielnicy Wedding.
Mala Herba
Mala Herba to osoba producencka i artystyczna pracująca z dźwiękiem, queerowa osoba aktywistyczna i członkini kolektywu Oramics. Jej muzyczna praktyka jest głęboko zakorzeniona w słowiańskiej muzyce ludowej, queerowych archiwach i uzdrawiających rytuałach.
W 2022 wydała EPkę zatytułowaną Niedola / Woe. Jest to audiowizualna współpraca Mala Herba i Sven Harambašić. Utwory Mala Herby wymykają się gatunkom, splatając rytualne rytmy, mroczną wiedzę i zawodzący wokal z szorstkimi, industrialnymi dźwiękami.
W 2021 roku zadebiutowała swoim pierwszym albumem zatytułowanym Demonologia. Został on bardzo dobrze przyjęty przez międzynarodową krytykę. Nick Roseblade z The Quietus nazwał album „dyskoteką podczas czarowniczego rytuału”.
Jej muzyka jest mocno zakorzeniona w mrocznym EBM i polskiej muzyce tradycynej, a ta mieszanka sprawia, że każdy występ Mala Herba to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju.
Paulina Panik
Paulina Panik – DJ, kurator i koordynator muzyczny od lat dziatajacy najpierw w Polsce, a nastepnie w Londynie. Po preniesieniu do Berlina bierze regularnie udziat w berlinskim zyciu nonym jako DJ. Jest rezydentem nie tylko lokalnych ale takze paryskich hot spots, supportowata i grata after-show parties dla wielu kapel. Jej eklektyczny styl grania to mieszanka muzyki dance w stylu alternatywnym. W jej secie mozemy ustyszec zarówno new wave, electro, electroclash, goth, lo-fi, 80s, italo-disco i techno. Paulina zaciera granice miedzy gatunkami muzycznymi, które tutaj nie istnieja, a catos bazuje i koncentruje sie na nastroju.